معایب دستگاههای تصفیه آب خانگی چند مرحله ای و چند فیلتره ..

 

معایب دستگاههای تصفیه آب خانگی چند مرحله ای و چند فیلتره ..

🌍معایب دستگاههای تصفیه آب خانگی🌍

👇👇❤️ مهم ….مهم….مهم❤️👇👇

🌺دریک تحقیق که بر روی 110 دستگاه تصفیه آب در دانشگاه علوم پزشکی اراک انجام شد وبر اساس نتایج حاصل از تحقیقات در سایر مراکز ، دستگاههای تصفیه آب خانگی دارای12 عیب عمده به شرح زیر میباشند:

☯️🌹1. دستگاههای تصفیه آب در مکانیسم رقابتی شیمیائی حذف یونها ، ابتدا یونهای مفید(کلسیم منیزیم پتاسیم فلوراید روی و.. .) را حذف می کنند تا بتوانند سایر یونهای زیان آور(نیترات نیتریت و…)رابچنگ آورده و حذف کنند.
🌹2.مصرف کنندگان آب دستگاههای تصفیه آب خانگی از کیفیت آب مصرفی خود در عمل اطلاعی ندارند و دستگاه امکان آگاهی برای مصرف کنندگان از آب دستگاه تصفیه را فراهم نمیکند. درحالی که نصب 2 عدد آنالیزور EC در مسیر آب ورودی و خروجی هزینه زیادی در برابر کل هزینه تمام شده ندارد.
🌹3.باتوجه به حذف کلر در فیلتر سیاه کربن اکتیو دستگاه تصفیه ، شاهد رشد باکتریها دربخشهای دیگر دستگاه تصفیه آب می باشیم. چنانچه در تحقیق مشخص شد که در 22% موارد آب ورودی به دستگاه سالم بود ولی آب خروجی از دستگاه دارای آلودگی میکربی بود.

🌹4.مخازن ذخیره آب دستگاهها قابل شتشو نیست ومتاسفانه پس از مدتی لایه ای از باکتریها (بیوفیلم) در جداره مخزن مستقر و ایجاد آلودگی وتوکسین در آب میکند.این مخزن که گاه سالها شستشو نمی شوند، در صورت امکان دست کشیدن ویا رویت این لایه لزج بخوبی حس و قابل دیدن است.
🌹5. در صورت وجود باکتریهای آلاینده در آب ، در شرایط دمای گرم ومرطوب در زیر ظرفشوئی آشپزخانه ها(محل نصب دستگاه) وعدم وجود سرعت شستشو در فیلتر و مخزن تکثیر یافته ویک باکتری تبدیل به هزاران باکتری میگردد. سیاهی وتیرگی فیلترها را که افراد در زمان تعویض فیلتر مشاهده می نمایند عمدتا” ناشی از همین تکثیر باکتریهاست.

🌹6. مشکل دیساسیون وتخریب و تجزیه بافت و پلیمر فیلترها و مواد آلی تکثیر یافته بر روی آنها و راه یابی آنها به آب آشامیدنی نیز مشکل دیگر یست که بحث مخاطرات آن نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر دارد.
🌹7.تاخیر در تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی وعدم کارآئی و راندمان دستگاه مشکل دیگریست. در 22% موارد این مشکل مشاهده که افراد احساس نیاز به تعویض فیلتر ننموده ویا تعلل نموده و به همان آب خروجی نامناسب عادت کرده اند.
🌹8.وجود نوعی طعم وبو وحتی تلخی ناشی از حذف کامل املاح وبه نوعی دیونیزه شدن آب در آبهای تصفیه شده دستگاههای خانگی وبر هم خوردن بالانس یونها مشاهده و اکثر مصرف کنندگان این تغییر طعم را تجربه وتایید مینمودند ولی کم کم ذائقه آنها به همان آب دستگاه منزلشان عادت وسایر آبها را نامطلوب تلقی می کنند!
🌹9.نگاه سازمان جهانی بهداشت WHO به آب آشامیدنی, نگاهی تغذیه ای در تامین میکروالمانها وعناصر ضروری بدن است وهرگز منظور از آب آشامیدنی H2O خالص یا بدون یون نیست . آنهم در شرایطی که حذف املاح مفیدی همچون کلسیم ، منیزیم، فلوراید، و…. برای بدن و جامعه ای که درمعرض پوسیدگیهای دندانی و پوکی استخوان (استئوپروز) آنمی ، کمبود ید و …. قرار دارد ، خدمت محسوب نشده وآسیب زاست.
🌹 10. خرید و بهره برداری از دستگاههای تصفیه آب بنام سلامت وارتقائ بهداشت صورت میگیرد . درحالیکه جز تحمیل هزینه مالی ثمر دیگری برای خانواده ها ندارد.
🌹11. استفاده از دستگاههای تصفیه آب خانگی مصرف آب را افزایش میدهد. زیرا در عمل ، فیلترهای R.O آب را به 2 بخش آب کم یا بدون املاح ، و آب پر املاح تقسیم نموده و آب پر املاح مستقیما به خروجی فاضلاب رفته ومصرف کنندگان آب تبدیل شده به فاضلاب را نمی بینند…!!!
تحقیق: م. رجائی . مدرس دانشگاه

🌍❤️نکته:::: دستگاههای تصفیه آب خانگی برای مناطقی که جز آب دریا و یا آب شورآب آشامیدنی دیگری ندارندو یا آب لوله کشی شهری حاوی نیترات بالا دارند صرفا” میتواند یک گزینه باشد.
❤️ همچنین صرفا” برای خوشرنگ بودن چای آنهم درمناطقی که آب آنها (گچ) سختی بالاتر از500 میلی گرم در لیتر داشته باشند، آنهم برای چای ونه نوشیدن مناسب است ، و در سایر موارد توصیه نمی گردند و مخاطرات ومشکلاتی دارد که ذکر شد .
😡👈لطفا این موضوع را به اطلاع شهروندانی که اکنون بعضی شرکتها از ناآگاهی آنها سوء استفاده میکنند برسانید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما