تاثیر آب یونیزه قلیایی بر بیماری آرتروز

استئو آرتریت (osteorthiritis) بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می شود. نام دیگر این بیماری آرتروز است و بعضی دیگر معتقدند که استئوآرتروز نام بهتری برای این بیماری است.

 

آرتروز

 

آرتروز یک بیماری تخریبی در مفصل است (تخریب غضروف مفصل) که پیشرونده بوده ولی علیرغم نامگذاری آن، یک بیماری التهابی نیست (بر خلاف آرتریت روماتویید). چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه است. در آرتروز تحلیل غضروف مفصلی و درگیری استخوان زیر غضروفی داریم که باعث التهاب بافت های اطراف می گردد. این عارضه ممکن است هر یک از مفاصل را درگیر سازد ولی شایع ترین مفاصل درگیر عبارتند از مفاصل دست، پا، زانو، ران و ستون فقرات. این بیماری بسیار شایع است و در 25% ویزیت های پزشکان عمومی و 80% رادیوگرافی افراد بالای 65 سال دیده می شود (البته فقط 60% آنان علامت دارند).

ورم مفاصل

 بیمــــــاریزایـــــــی:
استئوآرتریت بیماری مفصلی است که ابتدا غضروف مفصل را درگیر می نماید. غضروف بافتی لغزنده است که انتهای استخوان ها را در یک مفصل می پوشاند، استخوان ها داشتن حرکتی آسان بر روی یکدیگر را مدیون غضروف های سالم هستند. در بیماری استئوآرتریت غضروف ها نازک شده و به تدریج در برخی نواحی از بین می رود که باعث می شود استخوان های زیر غضروف ها نازک شده و به یکدیگر ساییده می شوند، نهایتاً درد، التهاب و کاهش حرکت در مفصل به وجود می آید. به مرور زمان مفصل شکل طبیعی خودش را از دست می دهد، برعکس سایر آرتریت ها مانند آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت تنها مفاصل را درگیر می نماید و به سایر اندام ها کاری ندارد، آرتریت روماتوئید افراد جوانتری را مبتلا می کند و ممکن است علاوه بر درگیری مفصل فرد احساس مریضی، خستگی و یا تب نماید.

 

علائم شایع آرتروز

علائــــم شایـــــع:
درد مفاصل، محدودیت حرکت و کاهش انعطاف پذیری مفاصل، التهاب و تورم مفصل معمولاً همراه بوده گرما یا تب همراه درگیری مفاصل، افیوژن مفصل و صدای ترق و تروق یا صدای ساییده شدن با حرکت مفصل مبتلا، درد ممکن است در آغاز خفیف باشد، ولی می تواند به قدری شدید گردد که زندگی و خواب بیمار را دچار اختلال کند. درد مفاصل موجب عدم تحرک کافی بیمار می شود که این خود باعث لنگیدن، تحلیل رفتن و ضعیف شدن عضلات اطراف مفصل مبتلا و شلی لیگامان ها می گردد. تغییرات مفصلی دایمی هستند و بیماری ماهیت پیشرونده دارد.

علـــــــــل:
علت دقیق این اختلال ناشناخته است. به نظر می رسد نتیجه ترکیب یا تعامل عوامل مکانیکی با سایر عوامل در افرادی با زمینه ارثی می باشد. عوامل افزایش دهنده خطر چاقی، بالا رفتن سن و فعالیت هایی که با فشار به مفاصل همراهند نظیر رقص، فوتبال، موسیقی یا قالی بافی، دیابت، سندرم مارفان، بیماری ملسیون و آلکاپتونوری می باشند. تقریباً اغلب افراد بالای 50 سال به درجاتی که به استئوآرتریت مبتلا هستند.

پیشگیـــــری و تشـــخیص:
    حفظ وزن در حد مناسب
    داشتن فعالیت فیزیکی مناسب
    تغذیه مناسب و مصرف آنتی اکسیدان هایی مانند vit C , E ، سلنیوم، فولات، ویتامین B2 و مصرف روزانه 12-8 لیوان آب یونیزه قلیایی.

 تشخیـــص:
بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی آزمایشگاهی مایع مفاصل (برای رو کردن احتمال آرتریت التهابی) باشد. رادیوگرافی مفاصل درگیر، میزان کاهش فاصله مفصلی، اسکلروز و گاه کیست زیر غضروفی را نشان می دهد.

 اقدامات درمانی آرتروز

سایر اقدامات درمانی:
برای تخفیف درد، مفاصل مبتلا را گرم کنید و عضلات اطراف مفاصل درگیر را ماساژ دهید. برای استئوآرتریت گردن از یک گردن بند بی حرکت کننده گردن استفاده کنید.
در استئوآرتریت ستون فقرات، هنگام خواب به پشت بخوابید و از یک تشک سخت استفاده کنید. جراحی های توصیه شده برای استئو آرتریت شدید (مقاوم به درمان) شامل آرتروپلاستی (تعویض مفصل) و آرتروز (بی حرکت کردن مفصل)، برداشتن تکه های استخوانی با آرتروسکوپ و … می باشد.
* درمان فیزیکی برای توانبخشی عضلات و مفاصل.
*ممکن است جلوگیری ازحرکت زیاد مفصل لازم باشد (با استفاده از چوب های زیر بغل، عصا، واکر و زانوبند کشی).

 

 و اما آب یونیزه قلیایی و اثرات تسکین دهنده آب قلیایی:
آب یونیزه قلیایی طی فرایند یونیزاسیون خاصیت آنتی اکسیدانی پیدا می کند به طوری که یک لیوان آب یونیزه قلیایی حاصل از دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی 4 برابر یک ماهی قزل آلا آنتی اکسیدان دارد. یکی از عوامل تغذیه ای که به افراد مبتلا به آرتروز توصیه می شود مصرف کنند، منابع غنی از آنتی اکسیدان را به بدن خود برسانید. علاوه بر این آب یونیزه دارای خواص ضد التهابی و ضد درد می باشد، که می تواند مبنای یک مسکن طبیعی عمل کرده و میزان درد را کاهش دهد. همچنین طی فیلتراسیون هم به آب املاح کلسیم، پتاسیم، منیزیم اضافه می شود که 98% کلسیم و 58% منیزیم در استخوان ها قرار دارند و املاح مضربرای استخوان ها و عملکرد غضروف ها به شمار می رود بنابراین با نوشیدن آب بدون مصرف هیچگونه مواد شیمیایی، املاح مورد نیاز برای استخوان سازی را برای بدن فراهم کنید . این آب دارای pH قلیایی می باشد که این pH قلیایی با خنثی کردن ترکیبات اسیدی داخل بدن در دراز مدت می تواند از بروز بیماری آرتروز در آینده جلوگیری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

خانه تماسفروشگاه ارتباط با ما